wtorek, 23 września 2014

Bursa City Tour

Z mentorką
   Na wstępie coś na temat miasta, o którym będzie ten post. Bursa to miasto w północno-zachodniej Turcji a także ośrodek administracyjny prowincji Bursa. Położone w odległości 25 km od wybrzeża Morza Marmara, u podnóża góry Uludağ, zwanej dawniej bityńskim Olimpem. Pierwsza stolica Imperium Osmańskiego, obecnie czwarte pod względem wielkości miasto Turcji. W 2014 roku Bursa wraz z pobliską miejscowością Cumalıkızık została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Miasto jest ważnym ośrodkiem handlu, przemysłu i kultury. Tradycyjnie znane ze swoich wyrobów odzieżowych (głównie jedwabnych), dziś rozwinięty jest tu również przemysł samochodowy i maszynowy, chemiczny, obuwniczy i spożywczy. Siedziba Uniwersytetu Uludağ, muzeów (m.in. Muzeum Archeologiczne), a także ośrodek turystyczny: na stokach góry Uludağ uprawia się sporty zimowe, a dzielnice, w których znajdują się gorące źródła siarkowe i żelaziste posiadają status uzdrowiska.
 Miasto zostało założone w okolicach greckiej kolonii Kios w końcu III wieku p.n.e. przez króla Bitynii Prusjasza I pod nazwą Prusa i stało się jednym z ważniejszych miast królestwa, a przez długi czas jego stolicą. Liczba ludności to 1 562 828.
   Pierwszym punktem podróży była wioska İnkaya i gigantyczne 600 letnie drzewo. 
Punktem numer dwa było muzeum kukiełek, gdzie można było zobaczyć międzynarodową kolekcję w tym kukiełkę z Polski wykonaną przez grupę Tęcza Polska. Niespodzianką okazało się przedstawienie typowego tureckiego teatru kukiełkowego, mimo tego że nic nie rozumieliśmy to i tak było świetne. Na naszej trasie znajdowały się również takie miejsca jak muzeum Ataturka, Wielki Meczet (Ulu Cami), Zielony Meczet (Yeşil Camii) oraz katakumby w pobliżu zielonego meczetu. 
Panorama
Bursa słynie z miejscowego rodzaju kebaba - Iskender Kebap, którego mieliśmy okazję skosztować podczas lunchu. Myślę, że w najbliższym czasie uda mi się jeszcze bardziej przybliżyć historyczną część Bursy, gdyż aktualnie opuściła mnie wena na rozpisywanie o zabytkach. Pozostawiam Was z fotorelacją z tego dnia.
Widok na Uludag



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz